Results

Saturday 28 October 2017

Premier Division

14:00
BOYS CLUB
0 - 3 Full time
STOREYS
  • Nathan Hegarty 1'
  • Nathan Hegarty 2'
  • Charles Rawcliffe 3'
14:00
CARNFORTH RANGERS
  • Asa Stone 1'
  • Cameron Holmes 2'
  • Joe Phelps 3'
3 - 4 Full time
MAYFIELD UNITED
14:00
COLLEGE FC
  • Steve Dixon 1'
1 - 1 Full time
ARNSIDE
  • James Kirkham 2'

Division One

14:00
BURTON THISTLE
  • Mark Johnson 1'
  • Danny Forester 4'
2 - 2 Full time
MAYFIELD UNITED RESERVES
  • Jamie Taylor 2'
  • Jack Beaton 3'
14:00
GRANGE
0 - 4 Full time
CARNFORTH RANGERS RESERVES
  • Alex Fern 1'
  • Alex Fern 2'
  • Alex Fern 3'
  • Josh Hollins 4'
14:00
INGLETON RESERVES
  • Liam Hayward 1'
  • Liam Hayward 2'
  • Shaun Earl 3'
3 - 3 Full time
HIGHGROVE RESERVES
  • Luke Bradley 4'
  • Jordan Connorton 5'
14:00
MILLHEAD
  • Malakye Brooks 2'
  • Malakye Brooks 3'
2 - 5 Full time
MORECAMBE ROYALS
  • Matthew Armistead 1'
  • James Forest 4'
  • James Forest 5'
  • Bob Olde 6'
  • Chris Carter 7'

Division Two

14:00
KIRKBY LONSDALE
  • Aaron Tremble 1'
  • Aaron Tremble 2'
  • Sam Walker 3'
  • Sam Walker 4'
  • Tom Watson 5'
  • Mark Davey 6'
  • Gareth Winter 7'
  • Matthew Clarke 8'
  • David Mather 10'
  • David Mather 11'
  • Daniel Clarkson 12'
  • Daniel Clarkson 13'
12 - 2 Full time
CARNFORTH RANGERS A
  • Jordan Johnson 9'
  • Tyler Dixon 14'

Division Three

14:00
ARNSIDE RESERVES
  • Will Phillips 11'
1 - 10 Full time
WESTGATE WANDERERS
  • Matthew Dalton 1'
  • Matthew Dalton 2'
  • Matthew Dalton 3'
  • Matthew Dalton 4'
  • Matthew Dalton 5'
  • Connor Mason 6'
  • Connor Mason 7'
  • Liam Gordon 8'
  • Liam Gordon 9'
  • Liam Gordon 10'
14:00
GALGATE RESERVES
  • Adam Airey 1' (Pen)
1 - 0 Full time
MILLHEAD RESERVES

Lancashire Football Association Amateur Cup 17-18 - Third Round

13:30
CATON UNITED
3 - 3 Full time
BOWERHAM DYNAMOS
CATON UNITED win 4 - 1 on penalties.
13:30
PRESTWICH
2 - 0 Full time
GALGATE
13:30
SOUTHPORT & AINSDALE
2 - 1 Full time
CARTMEL & DISTRICT

Westmorland FA Senior Cup 17-18 - First Round

14:00
KIRKBY LONSDALE
vs
APPLEBY RESERVES

Westmorland FA Junior Cup 17-18 - First Round

14:00
KIRKBY LONSDALE
P - P
APPLEBY RESERVES

Saturday 21 October 2017

Premier Division

14:00
INGLETON
  • David Easterby 1'
  • Sam Hutchinson 2'
  • Jordan Carter Brown 3'
  • Dan Tyrer 4'
4 - 3 Full time
MARSH UNITED
  • Chris Davies 5'
  • Danny Smith 6'
  • James Eccles 7'
14:00
STOREYS
  • Tim Percival 1'
  • Gary Louth 2'
2 - 2 Full time
BOYS CLUB
  • Mark Leslie 3'
  • James Davies 4'
14:00
TIC DYNAMOS MIDDLETON & OVERTON
  • Liam Coutts 1'
  • Antony Forest 2'
  • Robson Mooring 3'
3 - 5 Full time
MAYFIELD UNITED
  • Rikki Ball 4'
  • Rikki Ball 5'
  • Anthony McCluskey 6'
  • Guy Spence 7'
  • Guy Spence 8'
14:00
TRIMPELL AND BARE RANGERS
  • Tony Turner 8'
1 - 7 Full time
CARNFORTH RANGERS
  • Aaron Hoyle 1'
  • Aaron Hoyle 2'
  • Aaron Hoyle 3'
  • Cameron Holmes 4'
  • Cameron Holmes 5'
  • Cameron Holmes 6'
  • Kyle Davis 7'

Division One

14:00
BURTON THISTLE
  • Mark Plevey 1'
  • Chris Plevey 2'
  • Mark Johnson 3'
3 - 2 Full time
INGLETON RESERVES
  • Liam Hayward 4'
  • Shaun Earl 5'
14:00
CARNFORTH RANGERS RESERVES
  • Theo Gardner 1'
2 - 1 Full time
MORECAMBE ROYALS
  • Nick Edmonds 2'
  • Michael Whittam 3'
14:00
GRANGE
  • Steven Bleasdale 3'
  • Jamie Saunders 4'
2 - 2 Full time
CATON UNITED RESERVES
  • Tom Bennett 1'
  • Tom Bennett 2'
14:00
MILLHEAD
0 - 6 Full time
HIGHGROVE RESERVES
  • Luke Bradley 1'
  • Luke Bradley 2'
  • Luke Bradley 3'
  • Liam Rogers 4'
  • Liam Rogers 5'
  • Jordan Connorton 6'

Division Two

14:00
BOLTON LE SANDS
  • Patrick Wilson 1'
  • Ben Leamy 10'
2 - 10 Full time
PREESALL AND PILLING
  • Kyle Stevens 2'
  • Tom Kempton 3'
  • Tom Kempton 4'
  • Tom Kempton 5'
  • Tom Kempton 6'
  • Tom Kempton 7'
  • Tom Kempton 8'
  • Tom Kempton 9'
  • Danny Howells 11'
14:00
HALTON RANGERS
  • Alex Worthington 1'
  • Kieron Pedder 2'
  • Nathan Howse 3'
  • Michael McGeady 4'
4 - 0 Full time
TRIMPELL & BARE RANGERS RESERVES
14:00
MARSH UNITED RESERVES
  • Craig Gribbin 1'
  • Craig Gribbin 2'
  • Craig Gribbin 3'
  • Craig Gribbin 4'
  • Craig Gribbin 5'
  • Luke Johnson 6'
  • Luke Johnson 7'
  • Ben Pye 8'
8 - 0 Full time
CARNFORTH RANGERS A

Division Three

14:00
BOWERHAM DYNAMOS
  • Callum Connorton 1'
  • Jamie Bramhall 1'
  • Callum Connorton 2'
  • Callum Connorton 3'
  • Simon Waring 4'
  • Simon Waring 5'
  • Simon Waring 6'
  • Jamie Townley 7'
  • Steve Copeland 9'
9 - 0 Full time
MILLHEAD RESERVES
14:00
BOYS CLUB RESERVES
  • Les Commiford 1'
1 - 2 Full time
ARNSIDE RESERVES
  • Joe Parsons 2'
  • James Barr 3'
14:00
CONDOR CREEN FC
  • Ollie Applegate 1'
  • Ollie Applegate 2'
  • Harrison Menzies 3'
3 - 5 Full time
KING GEORGE FC
13:15
FC BRITANNIA RESERVES
  • Liam Forsythe 1'
  • Liam Forsythe 2'
2 - 4 Full time
TIC DYNAMOS MIDDLETON & OVERTON RESERVES
  • Joe Gribbin 3'
  • Joe Gribbin 4'
  • Andrew Thirwell 5'
  • Mark Wiggins 6'
14:00
GALGATE RESERVES
  • Craig Cottam 1'
  • Craig Cottam 2'
  • Craig Cottam 3'
  • Andy Willis 4'
4 - 3 Full time
WESTGATE WANDERERS
  • Matthew Dalton 5'
  • Matthew Dalton 6'
  • Greg Evans 7'

Lancashire Football Association Amateur Cup 17-18 - Second Round

14:00
TODMORDEN BOROUGH
2 - 2 Full time
CATON UNITED
CATON UNITED win 1 - 4 on penalties.

Saturday 14 October 2017

Premier Division

14:00
COLLEGE FC
  • Ben Livesey 2' (OG)
  • Sean Morgan 3'
  • Josh Dixon 4'
  • Kevin Dixon 5'
  • Steve Dixon 6'
  • Matthew Armistead 7'
6 - 1 Full time
BOYS CLUB
  • Kieran Moffat 1'
14:00
MAYFIELD UNITED
0 - 2 Full time
STOREYS
  • Nathan Hegarty 1'
  • Nathan Hegarty 2'
14:00
TIC DYNAMOS MIDDLETON & OVERTON
  • Peter Marin 1'
  • Ryan Rodrigues 2'
  • Kevin Mountcastle 3'
  • Kevin Mountcastle 4'
  • Jack Braithwaite 5'
  • Liam Coutts 6'
  • Chris Stansfiekd 7'
  • Antony Forest 8'
  • Steve Pearson 9' (OG)
  • Antony Forest 15'
10 - 5 Full time
ARNSIDE
  • James Thornton 10'
  • James Kirkham 11'
  • Scott Neil 12'
  • James Kirkham 13'
  • Jack Braithwaite 14'
14:00
TRIMPELL AND BARE RANGERS
  • Curtis Graham 1'
  • Curtis Graham 2'
2 - 4 Full time
GALGATE
  • Tom Gammon 3'
  • Tom Gammon 4'
  • Jack Broadbent 5'
  • Jack Broadbent 6'

Division One

14:00
CARNFORTH RANGERS RESERVES
  • Theo Gardner 1'
1 - 2 Full time
HIGHGROVE RESERVES
  • Gary Bailey 2'
  • Scott Draycott 3'
14:00
MORECAMBE ROYALS
  • Gareth Holmes 1'
  • Nick Edmonds 3'
2 - 1 Full time
INGLETON RESERVES
  • Edward Read 3'

Division Two

14:00
MARSH UNITED RESERVES
  • Craig Gribbin 1'
  • Craig Gribbin 2'
  • Wayne Beswick 4'
3 - 2 Full time
HALTON RANGERS
  • Louis Cox 3'
  • Evan Ashton 5'

Division Three

13:15
GALGATE RESERVES
  • Solin Iacob 0'
1 - 0 Full time
BOYS CLUB RESERVES
14:00
STOREYS RESERVES
  • Louis Kitchen 1'
  • Daniel Palin 2'
2 - 2 Full time
KING GEORGE FC
  • Steve McMinn 3'
  • Daniel Merrigan 4'

Lancashire Football Association Amateur Cup 17-18 - Second Round

13:30
BOWERHAM DYNAMOS
3 - 3 Full time
FEINSCOWLES & PLEASINGTON
BOWERHAM DYNAMOS win 11 - 10 on penalties.
13:30
ROCHDALE
1 - 4 Full time
CARTMEL & DISTRICT

Eric Wilson Senior Challenge Cup 17-18 - First Round

13:30
GRANGE
1 - 5 Full time
CARNFORTH RANGERS

Westmorland FA Junior Cup 17-18 - First Round

13:30
PENRITH
0 - 2 Full time
BURTON THISTLE

Saturday 7 October 2017

Premier Division

14:00
STOREYS
  • Nathan Hegarty 1'
  • Nathan Hegarty 2'
  • Regan Crossley 3'
3 - 3 Full time
TIC DYNAMOS MIDDLETON & OVERTON
  • Matthew Thompson 4'
  • Robson Mooring 5'
  • Joshua Airey 6'
14:00
TRIMPELL AND BARE RANGERS
  • Curtis Graham 1'
1 - 4 Full time
MAYFIELD UNITED
  • Rikki Ball 2'
  • Rikki Ball 3'
  • Anthony McCluskey 4'
  • Ryan Hayes 5'

Division One

14:00
CARNFORTH RANGERS RESERVES
  • Josh Collins 2'
  • Dominic Woofe 3'
  • Matthew Jackson 4'
3 - 1 Full time
CATON UNITED RESERVES
  • Joe Waring 1'
14:00
INGLETON RESERVES
  • David Whitfield 1'
  • Danny Murray 5'
2 - 3 Full time
GRANGE
  • Matthew Theobauld 2'
  • Matthew Theobauld 3'
  • Tom Woodburn 4'

Division Two

14:00
CARNFORTH RANGERS A
0 - 5 Full time
BOLTON LE SANDS
  • Alex Benson 1'
  • Alex Benson 2'
  • Ben Neerly 3'
  • Ryan McClackian 5'
14:00
MARSH UNITED RESERVES
  • Jamie Coulton 1'
  • Ian McCldement 2'
  • Daniel Pollard 3'
3 - 0 Full time
TRIMPELL & BARE RANGERS RESERVES
14:00
PREESALL AND PILLING
  • Gary Bailey 1'
  • Reece Wilkinson 3'
2 - 3 Full time
KIRKBY LONSDALE
  • Mark Rogerson 2'
  • Andrew Metcalfe 4'
  • Gareth Winter 5'

Division Three

14:00
TIC DYNAMOS MIDDLETON & OVERTON RESERVES
  • Joe Burchill 3'
  • Reece Leeming 4'
2 - 3 Full time
STOREYS RESERVES
  • Daniel Palin 1'
  • Daniel Palin 2'
  • Andrew Rawlins 5'
14:00
WESTGATE WANDERERS
  • Matthew Dalton 1'
  • Matthew Dalton 2'
  • Liam Gordon 3'
  • Liam Gordon 4'
4 - 3 Full time
BOYS CLUB RESERVES
  • Matthew Chapman 5'
  • Matthew Chapman 6'
  • Brendan Pollard 7'

Lancashire Football Association Amateur Cup 17-18 - Second Round

13:30
BEEHIVE FC (BLACKBURN)
8 - 2 Full time
CONDOR CREEN FC
13:30
GALGATE
2 - 0 Full time
BLACKBURN ELITE
13:30
MILTON
2 - 2 Full time
CARNFORTH RANGERS
MILTON win 4 - 2 on penalties.

Eric Wilson Senior Challenge Cup 17-18 - First Round

13:30
BOYS CLUB
4 - 4 Full time
FC BRITANNIA
13:30
HIGHGROVE
3 - 2 Full time
BURTON THISTLE
13:30
MORECAMBE ROYALS
1 - 4 Full time
INGLETON

Latest news

Saturday 10th February
General Saturday 10th February

Saturday 10th February Only Two matches on

Report
General Report

Saturday 3rd February 2018

Ashley Cross Memorial Team of the Month - January 2018
General Ashley Cross Memorial Team of the Month - January 2018

Ashley Cross Memorial Team of the Month January 2018 Conder Green

Baines Bagguley Penhale North Lancashire and District Football League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe